A szifon csere előtti állapot, mikor, a Tulajdonos úgy áll neki, hogy nehezen folyik le a víz, és akkor nah, most kitakarítom a szifont! A régi réz vagy bármilyen fém szifonokat 5 év után szinte lehetetlen úgy szétszedni, hogy takarítás után a gyári tömítésekkel cseppmentesen lehessen összerakni! Ennek több okai is lehet, de a leggyakoribb, hogy nagyon vékony anyagból készülnek és mikor az ember kicsit rászorít, akár szabad kézzel megroppan és onnantól csak a szifon csere jöhet szóba!
A műanyag szifonok sokkal jobbak, ott lukadás veszélye nem igazán áll fent, és a duguláselhárító szereket is sokkal jobban viseli! Itt a tömítések pótlása fog fejfájást okozni ha valamelyik tömítés esetleg elért volna!
Minket ezekkel az okokkal szoktak felkeresni, hogy szükségük lenne egy új szifonra, és vízszerelő segítségét kérik:
- Régi a szifon, gyakori a dugulás
- Takarítás miatt szétszedték, de összerakni már nem tudták folyás mentesen
- Kilyukadt, eltört
- Valamit beleejtettek és szeretnék visszakapni, ha régi a szifon, szokták kérni a cserét
Most nézzük még is milyen szifonokat lehet cserélni:
Mosdó szifon csere
Ezt a szifont az egyik legkönnyebb cserélni, de itt is volt már olyan meglepetésben részünk, hogy a kb 10-20 perces munka, több órába fordult át bár ez ritka!
Ahol lehet, ott csőszifont javasolunk, mert abban teljes keresztmetszetben tud áramlani a víz és a kosz. Míg a buraszifonokban sokkal kisebb helyen kell a kosznak és a víznek megfordulnia, ezzel ez a típus sokkal könnyebben fog eldugulni!
Buraszifont csak abban az esetben szerelünk, ha más nem fér el, cserére mind a kettőt szoktuk vinni.
Mosogató szifon csere
Ezt a szifont már kicsit bonyolultabb cserélni, mert itt minden esetben szekrényben van, több víz is van a szifonban, jobban oda kell figyelni, hogy a szifonból a víz egy vödörbe kerüljön, hogy ne ázzon szét a tulajdonos bútora!
Itt még fontosabb, hogy csőszifont használjunk, mert a mosogató szifonba, nagyon sokaknak bele van kötve mosogatógép vagy mosógép, esetleg mind a kettő! Ráadásul a tányérokról, edényekről nagyobb ételmaradékok is letudnak jutni a lefolyóba!
Buraszifont csak abban az esetben szerelünk, ha más nem fér el, cserére mind a kettőt szoktuk vinni.
Zuhanytálca szifon csere
A szifon cserék közül ez a legnehezebb és legbonyolultabb! Ameddig csak lehet a zuhanytálca szifon cserét húzni, addig érdemes! Miért is? Mert ahhoz, hogy egy zuhanytálca szifont ki lehessen cserélni, a tálcán lévő kabint le kell bontani! Kérdéses, hogy a kabin milyen állapotban van, mennyire vannak elrohadva a csavarok! Az oldalfalra felfúrt és felragasztott vezető sín sérülésmentesen lejön e?
Amennyiben a kabint sikerül lefejteni az oldalfalról és a tálcáról, jön az, hogy a zuhanytálca mennyire van beépítve, szilóval mennyire ragasztották oda a csempéhez, vagy csak felületi kenést kapott? A tálca alját kifújták e purhabbal vagy sem. A zuhanytálcának az eleje fel van e falazva, vagy saját anyagából van eleje a kabinnak? Ha csempézve van, akkor a csempézést is le kell bontani!
Szóval mindenki vegye azt figyelembe, hogyha zuhanytálcánál kell szifont cserélni, legyen annyi anyagi tartalék, hogy lehet, komplett zuhanykabin csere lesz belőle, tálcával együtt!
Mosógép szifon csere
Mosógép szifonokból kettő típust különböztetünk meg, falon belülit, és falon kívülit.
A falon kívüli szifon csere, elég egyszerű kicserélni, talán vízszerelőt sem igényel, a munka elvégzése.
A falon belüli szifont, már egy kicsit nehezebb cserélni, ez függ attól is, hogy a burkoló, szabályosan csempézte e fel, és, hogy milyen a szifon típusa!
Kád szifon csere
Itt a pontosabb kifejezés a kádleeresztő garnitúra! Itt a csere nehézségi foka, függ attól, hogy milyen kádról beszélünk, sima kád vagy sarok kád, és, hogy hol helyezkedik el a kádaknál a leeresztő egység.
A kád fel van e falazva, ha fel van, akkor, van e rajta, mágneses csempe vagy műanyag ajtó? Vagy ki kell e bontani. Esetleg, ha acryl kádelőlap van, a kád előtt van e annyi hely, hogy az levehető legyen! Ez leginkább panellakásokban okoz gondot.